Pohjois-Pohjanmaan kennelpiirin agilityn piirinmestaruuskilpailut käytiin seuran omalla hallilla 3.-4.5.2025. Kisoja tuomaroivat Arto Laitinen ja Mikko Aaltonen.
Lauantaina kisattiin nuorisopiirinmestaruuksista, pienten kolmosten yksilöpiirinmestaruudesta sekä pikkuminien, minien ja medien joukkuepiirinmestaruuksista. Nuorisopiirinmestaruustaisto käytiin D-agilityradalla, ja siellä seuraamme edustivat mineissä Mirella Karvonen & Tora, pikkumakseissa Lotta Lappalainen & Satanen ja Lasse Lappalainen & Pika sekä makseissa Lasse Lappalainen & Peto. Tiukassa kamppailussa Peto & Lasse nappasivat ensimmäisissä nuorisopiirinmestaruuskilpailuissaan upeasti hopeaa!
Pienten kolmosten yksilöpiirinmestaruuksissa minit ja medit ottivat seuralle kolmoisvoitot! Piirinmestaruuskultaa mineissä taituroivat Sky & Sari Alamaunu, hopealle kirmasivat Lyyli & Emma-Riikka Pääkkönen ja pronssin nappaisivat Rinna & Saila Väätäinen. Medeissä puolestaan voiton vei Tiuku & Sari Alamaunu, toiselle sijalle spurttasivat Darra & Pinja Lämsä ja kolmanneksi juoksivat upeasti Kelmi & Jouni Vierimaa! Medeissä myös neljännella sijalla nähtiin hienosti seuramme Havu & Marita Honkamäki!
Pikkuminien, minien ja medien piirinmestaruusjoukkuekilpailuun lähdettiin seuraavin joukkuein:
- Pikkuminit: Taika & Ulpu Haarala, Myssy & Taina Säkkinen, Kaapo & Tiia Lamberg-Leinonen ja Taika & Seija Kangas
- Minit: Dali & Noora Leppikangas, Yoda & Saija Kela, Sky & Sari Alamaunu ja Lyyli & Emma-Riikka Pääkkönen
- Medit 1: Chip & Kaija Vierimaa, Vire & Hennariikka Kangas, Tihu & Maria Pohjolainen ja Konna & Kaija Vierimaa
- Medit 2: Kelmi & Jouni Vierimaa, Tiuku & Sari Alamaunu ja Darra & Pinja Lämsä
- Medit 3: Martti & Maria Kauppi, Beni & Sonja Haarala ja Demo & Tiina Määttä-Kallio
Pikkuminit saavuttivat joukkuehopeaa, minit joukkuekultaa ja medeissä seuralle kaksoisvoitto ykkösjoukkueen ottaessa kultaa ja kakkosjoukkueen tullessa toiseksi!
Sunnuntaina olivat vuorossa puolestaan pikkumaksit ja maksit, joilla ratkaistavana oli sekä yksilö- että joukkuepiirinmestaruudet. Pikkumakseissa seuralaisemme ottivat kaksoisvoiton, kun yksilöpiirinmestaruuden voittivat Nero & Maria Haaga ja Pika & Tiina Leinonen nappasivat hopeaa! Makseissa yksilöpiirinmestariksi kruunattiin seuramme Nemo & Toni Kallio!
Joukkuekilpailussa seuraamme edustettiin seuraavin joukkuein:
- Pikkumaksit 1: Satanen & Tiina Leinonen, Tuuma & Erja Pohjolainen, Nero & Maria Haaga ja Pika & Tiina Leinonen
- Pikkumaksit 2: Varma & Hennariikka Kangas, Tsägä & Erja Huovinen, Coco & Kaisa Takatalo ja Taika & Satu Hukkanen
- Maksit 1: Jaina & Hertta Pesonen, Nemo & Toni Kallio, Peto & Tiina Leinonen ja Rey & Hertta Pesonen
- Maksit 2: Keys & Mikko Aaltonen, May & Anna-Riina Rajala, Brie & Heidi-Maria Puolakka ja Kesy & Mikko Aaltonen
- Maksit 3: Loimu & Pauliina Niemi, Pako & Janita Peura, Cross & Pasi Parkkinen ja Noppa & Erja Huovinen
Pikkumakseissa ykkösjoukkue voitti piirinmestaruuskultaa ja makseissa kakkosjoukkue piirinmestaruushopeaa!
Seura onnittelee lämpimästi kaikkia seuralaisia hienoista suorituksista ja kaikkia mitalisteja upeista saavutuksista!











